Masaż prostaty. Czy warto masować gruczoł krokowy samemu?

Jak wykonać samodzielny masaż prostaty?

Masaż prostaty przez wiele osób uważany jest wyłącznie za jeden ze sposobów na urozmaicenie swojego życia erotycznego. Jego wykonywanie może mieć jednak zastosowanie również w medycynie. Jak się bowiem okazuje, część specjalistów uważa, że masowanie prostaty daje pozytywne rezultaty w leczeniu schorzeń gruczołu krokowego, takich jak zapalenie stercza. W jaki sposób wykonuje się taki masaż i kiedy jest to zalecane? Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.

Spis treści:

  1. Czym jest masaż prostaty i po co się go wykonuje?
  2. Dlaczego warto wykonywać masowanie prostaty? Zalety i korzyści zdrowotne
  3. Czy istnieje ryzyko skutków ubocznych?
  4. Masaż gruczołu krokowego a badanie per rectum
  5. Masowanie stercza a ryzyko nowotworu
  6. Przygotowanie do masowania gruczołu krokowego
  7. Jak masować prostatę? Poradnik krok po kroku
  8. Jakich odczuć spodziewać się podczas całej procedury?

Co to jest masaż prostaty?

Jest to zabieg manualny polegający na stymulacji gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę. Metoda ta znana jest jako jedna z technik seksualnych, ale stosuje się ją również w celach medycznych. Głównie chodzi tu oczywiście o diagnostykę oraz leczenie schorzeń stercza.

Wielu mężczyzn zastanawia się w sytuacji, gdy omawiana jest prostata, gdzie jest właściwie ten gruczoł. Stercz stanowi element męskiego układu moczowo-płciowego i znajduje się w miednicy małej tuż pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Masaż gruczołu krokowego można generalnie wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest masaż zewnętrzny przez krocze, który słabiej oddziałuje na prostatę i służy wyłącznie to stymulacji seksualnej mężczyzny. W naszym artykule skupimy się natomiast na masażu wewnętrznym, wykonywanym w celach medyczny poprzez wsunięcie palca wskazującego do odbytnicy. Dzięki takiemu masażowi z przewodów prostaty może zostać uwolniona zalegająca w nich wydzielina stercza, czyli płyn nasienny stanowiący znaczącą część płynu wydalanego podczas wytrysku. Stąd też na technikę tę potocznie mówi się dojenie prostaty. W pewnym stopniu masaż stercza oddziałuje też na okoliczne drogi moczowe. Zmniejszając nacisk wywierany na nie przez powiększającą się prostatę.

Wizualizacja masowanego stercza

Masaż prostaty jest chętnie stosowany przez lekarzy jako metoda diagnostyczna, ponieważ jest ona bezinwazyjna i szybka. Bardzo ważne jest jednak również to, iż takie masowanie stercza może pozytywnie wpłynąć na leczenie schorzeń prostaty, m.in. przerost gruczołu krokowego oraz jego zapalenie. Masaż może też ułatwić oddawanie moczu oraz złagodzić zaburzenia erekcji. Przez niektóre osoby jest on także wykorzystywany do stymulacji seksualnej.

Jakie zdrowotne korzyści może przynieść masowanie prostaty?

Masowanie gruczołu krokowego pozwala oczyścić przewód prostaty z nadmiaru płynu sterczowego, co może złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane ze schorzeniami stercza, takimi jak jego zapalenie. Taki zabieg zmniejsza również ciśnienie w samym gruczole i poprawia jego ukrwienie oraz przepływ krwi. To natomiast sprawia, że objęty stanem chorobowym gruczoł lepiej przyswaja antybiotyki.

Masaż może też przynieść potencjalne korzyści w leczeniu mężczyzn, którzy mają problem z oddawaniem moczu, spowodowany powiększeniem się gruczołu krokowego [1]. Prostata oplata cewkę moczową, dlatego zmniejszenie jej obrzęku poprzez wykonanie masażu, może zmniejszyć nacisk wywierany przez stercz na cewkę i tym samym ułatwić przepływ moczu.

Należy podkreślić, że masaż stercza nie powinien być stosowany jako samodzielna forma leczenia schorzeń w jego obrębie. Z powodzeniem jest ona jednak wykorzystywana jako uzupełnienie antybiotykoterapii, np. w zapaleniu prostaty [2]. Jak już wspomniano masaż poprawia przepływ krwi, co zwiększa przyswajalność leków.

Potencjalne efekty masażu prostaty

Nie ma jeszcze niestety badań, które wyraźnie potwierdzałyby skuteczność masażu gruczołu krokowego pod kątem łagodzenia zaburzeń erekcji. W przeszłości chętnie był jednak wykorzystywany w leczeniu takich problemów. Potwierdzone zostało natomiast to, że masaż stercza poprawia intensywność wytrysku i zwiększa ogólną przyjemność z niego [3]. Jeśli u mężczyzny pojawiają się trudności w wydzielaniu płynu nasiennego, masowanie prostaty może zmniejszyć ból odczuwany podczas wytrysku.

Skutki uboczne i możliwe ryzyko

Podobnie jak każdy inny zabieg również masaż stercza może nieść za sobą ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Może być to między innymi:

  • ból odbytnicy – dolegliwości bólowe spowodowane są w tym przypadku zastosowaniem techniki per rectum, a nie samym masażem;
  • podrażnienie i krwawienia – prostata to bardzo wrażliwy gruczoł, który jest zbudowany z delikatnych tkanek. Dlatego zbyt mocny masaż lub niewłaściwa higiena w postaci np. nieobciętych paznokci mogą prowadzić do podrażnień, krwawienia, a w niektórych przypadkach nawet do infekcji w obrębie stercza;
  • komplikacje przy ostrym bakteryjnym zapaleniu prostaty – zdarza się niestety, że masaż prostaty może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego. Jego wykonanie może wręcz nasilić stan zapalny poprzez dodatkowe rozsiewanie bakterii po obszarze gruczołu krokowego i cewki moczowej;
  • zwiększenie prawdopodobieństwa powiększenia hemoroidów – nieprawidłowo wykonany masaż  stercza może nasilić dolegliwości związane z hemoroidami.

Czy masaż stercza i badanie per rectum to to samo?

Choć w większości przypadków obydwa te zabiegi wykonywane są w taki sam sposób, czyli przez odbyt, to jednak mają one zupełnie inne przeznaczenie [4]. Badanie per rectum ma na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie gruczołu krokowego. Kiedy jednak w taki właśnie sposób badana jest prostata, masaż gruczołu może zostać wykonany przez lekarza, aby pozyskać wydzielinę z przewodów stercza do badań laboratoryjnych. Gdy zajdzie potrzeba, metoda ta jest chętnie stosowana przez specjalistów, ponieważ jest bezinwazyjna, nie wymaga szczególnego przygotowania i nie powoduje poważnych skutków ubocznych.

Oczywiście musimy pamiętać, że nigdy nie powinno być przez nas wykonywane samodzielne badanie prostaty w ten sposób. Diagnozowanie jakichkolwiek problemów w obrębie gruczołu krokowego należy pozostawić lekarzowi.

Czy masaż prostaty może powodować raka?

Masaż prostaty nie powoduje nowotworu gruczołu krokowego. Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań, które w jakimkolwiek stopniu potwierdzałyby tę teorię.

Wszystkie opinie wskazujące na to, że taka korelacja istnieje związane są z badaniami, które wykazały wzrost stężenia PSA u mężczyzn po masażu prostaty [5]. Dlatego zresztą nie zaleca się wykonywania testów na poziom PSA bezpośrednio po badaniu per rectum. Część specjalistów uznaje jednak, że w razie obecności komórek nowotworowych w sterczu, jego pocieranie podczas masażu może prowadzić do przeniesienia uszkodzonych tkanek na większą powierzchnię gruczołu i tym samym powodować rozprzestrzenianie się raka. Nigdy jednak nie potwierdzono klinicznie takiej teorii.

Jak się przygotować do takiego zabiegu?

Jeśli masaż gruczołu krokowego wykonuje lekarz, nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do zabiegu ze strony pacjenta. Powinien on przede wszystkim zadbać o przygotowanie pod kątem higieny okolic odbytu oraz nastawić się psychicznie na zabieg tego typu. Dla większości mężczyzn jest on bardzo stresujący i krępujący, przez co powoduje uczucie dyskomfortu.

W sytuacji natomiast, gdy zamierzamy wykonać samodzielny masaż prostaty, powinniśmy się już do tego odpowiednio przygotować. Warto wymienić tu kilka elementów, które zapewnią nam udany przebieg takiego masażu:

  1. Wypróżnienie się najlepiej minimum na godzinę przed masażem.
  2. Przygotowanie dłoni, obcięcie paznokci, spiłowanie ostrych zadziorków .
  3. Dokładne umycie i wysuszenie dłoni .
  4. Założenie rękawiczek dla dodatkowej ochrony, najlepiej nitrylowych lub lateksowych.
  5. Zadbanie o dokładne nawilżenie, najlepiej przy pomocy lubrykantu na bazie wody, aby nie powodował podrażnień .

Jak masować prostatę, aby osiągnąć wszystkie te korzyści?

Warto mieć świadomość tego, że wykonując masaż prostaty samemu, bardzo istotne jest odpowiednie pobudzenie nawet, gdy nie przeprowadzamy go w celach erotycznych. Kiedy znajdujemy się w stanie pobudzenia prostata delikatnie się przesuwa, dzięki czemu zyskujemy do niej nieco łatwiejszy dostęp. Co więcej, jeśli planujemy wykonać leczniczy masaż prostaty (np. w związku z zapaleniem stercza) powinniśmy najpierw skonsultować się z lekarzem, który dokładnie poinstruuje nas jak go przeprowadzić, aby nie doszło do żadnych komplikacji.

Prawidłowe ułożenie palca podczas masowania stercza

Zatem jak masować prostatę krok po kroku? Elementy takiego zabiegu to:

  1. Pobudzenie.
  2. Nałożenie lubrykantu wokół odbytu i rozpoczęcie masturbacji.
  3. Stopniowe wsuwanie palca, od jednej jego kostki do kolejnej, aby dać sobie czas na przyzwyczajenie się do tego specyficznego uczucia.
  4. Należy przerywać wsuwanie palca, by następnie wsunąć go głębiej. Robimy tak kilka razy aż dojdziemy do trzeciej kości paliczka.
  5. Teraz należy znaleźć gruczoł. Aby to zrobić trzeba przesuwać palec po przedniej ścianie odbytu, kierując się nieco do przodu. Prostata znajduje się w odległości ok. 4 cm od brzegu odbytu. Pod palcem, gruczoł krokowy jest wyczuwalny jako niewielki, zaokrąglony, delikatny obiekt przypominający małą kulkę lub orzecha włoskiego.
  6. Po zlokalizowaniu stercza możemy przejść do delikatnego masażu. Wykonujemy okrężne ruchy, od podstawy prostaty do góry. Można też delikatnie uciskać gruczoł przez kilka sekund. Oczywiście cały czas musimy być przy tym bardzo uważni. Aby po prostu nie zrobić sobie krzywdy i nie podrażnić gruczołu krokowego.
  7. Masaż wykonujemy do momentu aż osiągniemy tzw. orgazm prostaty.

Czego się spodziewać podczas masażu ?

Masaż prostaty powoduje u większości mężczyzn ogromny dyskomfort, związany przede wszystkim ze sposobem jego wykonywania, czyli przez odbyt. Wielu z nich ma zatem dylemat dotyczący tego jak ma się kwestia: prostata a seksualność. Mężczyźni uważają wręcz, że korzystanie z masażu gruczołu krokowego, który określa się przecież jako męski punkt G, zaprzecza ich heteroseksualności, co jest oczywiście nieprawdą. Każdy mężczyzna, również o orientacji heteroseksualnej, może bez obaw korzystać z zalet takiego zabiegu.

Odczucia podczas masowania gruczołu krokowego

Na początku masażu zwłaszcza w sytuacji, gdy wykonywany jest po raz pierwszy, mężczyźni mogą czuć delikatne pieczenie lub nieprzyjemne swędzenie odbytu. Jest to związane zwykle z ogólną niepewnością oraz negatywnym nastawieniem do masażu. Problemem może być też zastosowany lubrykant, który zbyt szybko wysycha albo powoduje podrażnienie. Podczas masażu stercza może pojawić się też nieprzyjemne uczucie parcia na mocz lub na stolec. Jest to związane z nienaturalnym dla większości mężczyzn uczuciem związanym z wsuniętym do odbytu palcem. Zwykle jednak uczucie to nie trwa długo i mija w trakcie masażu. Zdarzają się też przypadki, gdy mężczyzna nie czuje żadnego dyskomfortu podczas zabiegu, co często jest kwestią przybrania odpowiedniej pozycji i wprawy osoby wykonującej masaż.

Męski punkt G

W trakcie masażu gruczołu krokowego wielu mężczyzn odczuwa wielokrotne fale przyjemności, dlatego też prostatę zaczęto określać jako punkt G u mężczyzny. Opisując te odczucia mężczyźni podkreślają jednak, że orgazm prostatowy różni się od tego tradycyjnego. Przede wszystkim wspomniana przyjemność nie koncentruje się wyłącznie w penisie, ale pojawia się w wielu miejscach. Co więcej, wraz ze stymulacją prostaty narasta też uczucie ciepła, które rozlewa się po całym ciele.

Co ciekawe dla części mężczyzn masaż gruczołu krokowego należy do podstawowych technik seksualnych, z których zwykle korzystają. Część z nich twierdzi również, że w ten sposób właśnie są w stanie osiągnąć wielokrotny orgazm w krótkim czasie. Jest to związane przede wszystkim z tym, że prostata posiada bardzo dużo zakończeń nerwowych. Masaż gruczołu pozwala więc na ich bezpośrednie stymulowanie, co dla niektórych panów jest wręcz jedynym sposobem na swobodne osiągnięcie erekcji.

Podsumowanie

Masaż prostaty może wydawać się mało przyjemną metodą diagnostyczną i leczniczą. W przypadku wielu mężczyzn może on jednak przynieść im realną ulgę, gdy cierpią z powodu różnego typu schorzeń prostaty. A dodatkowo masaż stercza może także stanowić ciekawe urozmaicenie życia erotycznego panów. Pamiętajmy jednak, że należy się dobrze przygotować do samodzielnego masażu gruczołu krokowego, aby sobie nie zaszkodzić. Nie możemy też na własną rękę diagnozować w ten sposób swojej prostaty. W tym przypadku zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Bibliografia i przypisy
  1. [1] https://benthamopen.com/ABSTRACT/TOUNJ-2-20
  2. [2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10527258/
  3. [3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6400349/
  4. [4] Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. ; H. Kenneth Walker, W. Dallas Hall (Author); Boston: Butterworths; 1990.
  5. [5] https://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(05)00895-2/fulltext

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventy seven − = 67