Przerost prostaty jest wynikiem naturalnego procesu związanego ze starzeniem się organizmu. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim mężczyzn po 50. roku życia i w głównej mierze objawia się trudnościami w oddawaniu moczu. W związku z tym, że problem ten stopniowo narasta, należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie, które może złagodzić odczuwany przez mężczyzn dyskomfort. Jak zatem rozpoznać przerost gruczołu krokowego i jakie są metody jego leczenia?
Spis treści:
- Czy prostata może zmieniać swoje rozmiary? Co to jest przerost gruczołu krokowego?
- Jakie są charakterystyczne objawy przerostu prostaty?
- Przyczyny rozrostu prostaty i najważniejsze czynniki ryzyka
- Diagnozowaniu i określenie źródła problemu. Jakie badania należy wykonać?
- Jak leczyć przerost prostaty? Od czego zależy sposób leczenia?
- Leczenie naturalne i domowe sposoby do samodzielnej terapii
- Środki farmakologiczne i leki na przerost prostaty
- Leczenie zabiegowe i interwencja chirurgiczna
- Jaka jest skuteczność leczenia rozrostu stercza?
- Możliwe powikłania i potencjalne skutki uboczne
Co to jest przerost prostaty?
Łagodny przerost prostaty (z ang. BPH), określany także jako gruczolak stercza, to naturalny proces stopniowego powiększania się gruczołu krokowego u mężczyzn. Jest on skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie wraz z wiekiem. Schorzenie to jest powszechne i zazwyczaj daje o sobie znać po 50. roku życia. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób przerost prostaty ICD-10 został oznaczony symbolem N40.
Gruczoł krokowy w momencie narodzin dziecka ma wielkość podobną do ziarna grochu i jest to norma. Wraz z rozwojem oraz wzrostem organizmu stopniowo się powiększa, co najszybciej następuje w okresie dojrzewania. Druga faza wzrostu stercza następuje w wieku ok. 25-30 lat, kiedy to gruczoł dochodzi do swojej prawidłowej wielkość i waży ok. 30 gramów, jednocześnie posiadając standardowe, zdrowe wymiary 3 x 3 x 5 cm. Prostata pozostaje w takim kształcie do ok. 50. roku życia [1]. Wówczas u większości mężczyzn zaczyna się powolny rozrost stercza, prowadzący do zaburzeń wydalania moczu, takich jak osłabienie strumienia moczu, jego wolniejsze wypływanie czy uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza w trakcie mikcji.
Obecnie łagodny przerost prostaty może być leczony przy pomocy wielu różnych metod. W zależności od nasilenia objawów oraz stanu zdrowia pacjenta wdrożone może zostać leczenie farmakologiczne lub mało inwazyjne zabiegi, nie tylko chirurgiczne, ale też te wykorzystujące właściwości laserów czy fal ultradźwiękowych. Celem wszystkich tych poczynań jest zmniejszenie gruczołu krokowego, zniwelowanie dolegliwości związanych z uciskaniem stercza na cewkę moczową oraz zahamowanie dalszego rozrostu prostaty.
Jak rozpoznać przerost prostaty? Objawy charakterystyczne dla rozrostu
Prostata jest gruczołem, który najszybciej rozrasta się w młodym wieku, a konkretniej w okresie dojrzewania. Zarówno w tym czasie, jak i w wieku 30 lat, gdy osiąga swój prawidłowy rozmiar, nie daje o sobie w ogóle znać. Dopiero około 50. roku życia powiększona prostata zaczyna powodować zwężenie cewki moczowej, która przebiega przez środek gruczołu krokowego [1]. I to właśnie wtedy u mężczyzn zazwyczaj pojawiają się pierwsze objawy przerostu prostaty, związane z utrudnionym przepływem moczu z pęcherza.
Co ciekawe, nasilenie tego typu dolegliwości nie zawsze zależy od stopnia powiększenia gruczołu. Dlatego u mężczyzn, u których pojawił się niewielki przerost prostaty objawy mogą być czasami bardzo intensywne [2]. Ale zdarza się też, że u pacjentów, u których stwierdzono znaczny rozrost gruczołu krokowego, dolegliwości ze strony układu moczowego są znikome.
W przypadku takiego gruczołu jak prostata, objawy jego przerostu to między innymi:
- uczucie pełnego pęcherza, nawet po mikcji;
- nagłe lub częste parcie na pęcherz;
- słaby strumień moczu;
- problem z rozpoczęciem oddawania moczu;
- potrzeba zatrzymania i ponownego “parcia”, aby oddać mocz;
- krew w moczu (rzadko spotykane);
- zatrzymanie moczu, czyli brak możliwości oddania moczu (rzadko spotykane).
U mężczyzn, u których występuje przerost gruczołu krokowego objawy mogą mieć różne nasilenie [3]. Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników. Z reguły jednak u wszystkich pacjentów z czasem zwiększa się intensywność dolegliwości towarzyszących temu schorzeniu. Związane jest to z postępującym rozrostem stercza.
Co powoduje powiększenie prostaty? Przyczyny przerostu stercza i czynniki ryzyka
Zjawisko jakim jest rozrost prostaty uważa się za naturalny proces, który postępuje u mężczyzn wraz z wiekiem. Niestety dokładne przyczyny przerostu prostaty nie są znane, jednak specjaliści wskazują przede wszystkim na zmiany hormonalne, które zachodzą w męskim organizmie na skutek starzenia się [4]. Produkcja testosteronu drastycznie spada, przez co większy udział w gospodarce hormonalnej zaczynają mieć estrogeny. Wzrost ich poziomu sprzyja zagęszczeniu receptorów DHT w gruczole krokowym, a związek ten stymuluje wzrost komórek stercza. Kiedy zatem mówimy o takim schorzeniu jak przerost prostaty, przyczyny tego zjawiska często upatrywane są właśnie w rosnącym stężeniu DHT w męskim organizmie [5].
Czynniki ryzyka
Nie tylko hormony wpływają jednak na występowanie rozrostu prostaty oraz szybkość postępowania tego procesu [6]. Czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju takiego schorzenia to między innymi:
- wiek – przerost stercza zazwyczaj nie jest problemem u mężczyzn, którzy mają mniej niż 40 lat. W większości przypadków gruczoł ten zaczyna się powiększać ok. 50. roku życia;
- genetyka – skłonność do przerostu prostaty może być dziedziczona, dlatego w tym kontekście ważna jest też historia medyczna najbliższych członków rodziny;
- płeć – gruczoł krokowy, a zatem również jego przerost występuje jedynie u mężczyzn;
- cukrzyca;
- otyłość i brak ruchu.
Czy przerost prostaty to rak?
Zarówno przerost stercza, jak i nowotwór prostaty to schorzenia rozwijające się w obrębie gruczołu krokowego. Co więcej, każde z nich powoduje również powiększanie się stercza. Należy jednak jasno podkreślić, iż są to dwie oddzielne jednostki chorobowe [7]. Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest taka, iż w przeciwieństwie do nowotworu, łagodny rozrost prostaty nie może się rozprzestrzeniać na inne narządy. Czyli reasumując, przerost prostaty nie oznacza, że chorujemy na nowotwór stercza.
Oczywiście obydwa te schorzenia mogą wystąpić u pacjenta jednocześnie, ale żadne badania nie wykazały, by istniała zależność pomiędzy rozrostem gruczołu krokowego a rozwojem raka w jego obrębie.
Diagnozowanie i badania
Kiedy zauważymy pierwsze objawy świadczące o przeroście prostaty, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. W celu zdiagnozowania tego schorzenia urolog przede wszystkim przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, aby zapoznać się z historią medycznego samego mężczyzny, jak i jego najbliższej rodziny. Następnie przeprowadzane są badania fizykalne oraz badania medyczne, które pozwalają potwierdzić powiększenie gruczołu krokowego oraz jego stopień. Jak zatem dokładnie przebiega proces diagnozowania pacjenta?
1. Historia medyczna
W pierwszej kolejności lekarz zbiera od pacjenta informacje na temat odczuwanych przez niego dolegliwości oraz ich nasilenia. Dodatkowo, zadaje on pytania dotyczące przebytych już przez mężczyznę chorób oraz schorzeń występujących w jego najbliższej rodzinie [6]. Taki dokładny wywiad z pacjentem to podstawa diagnozowania chorób gruczołu krokowego. Dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom lekarz może ocenić objawy występujące u danego mężczyzny oraz poznaje ewentualne predyspozycje genetyczne w jego rodzinie do schorzeń prostaty. Zaznajomienie się z takimi faktami pozwala zdecydować o tym, jakie badania powinny zostać wykonane w dalszej kolejności.
2. Badania fizykalne
Gdy lekarz posiada już pełne informacje na temat zdrowia mężczyzny, najczęściej przeprowadza badanie palpacyjne oraz zleca wykonanie najważniejszych badań laboratoryjnych. W procesie diagnozowania przerostu stercza zwykle wykonuje się więc:
- fizyczne badanie per rectum – badanie gruczołu krokowego przez odbyt, pozwalające m.in. ocenić wielkość prostaty i wyczuwalne zmiany jej struktur [8];
- badanie moczu – pozwala m.in. potwierdzić lub wykluczyć obecność drobnoustrojów lub krwi w moczu;
- badanie krwi – pod kątem stężenia antygenu stercza (PSA), którego poziom pomaga zdiagnozować choroby gruczołu krokowego, takie jak stan zapalny lub nowotwór.
3. Badania medyczne
W celu potwierdzenia diagnozy oraz wykluczenia innych chorób w obrębie stercza, lekarz może też zlecić wykonanie innych badań, między innymi obrazowych. W związku z tym, u niektórych pacjentów przeprowadzane są takie badania jak:
- USG prostaty – pozwala określić m.in. wielkości oraz kształt stercza (wykonuje się je przy pełnym pęcherzu);
- cystoskopia – endoskopowe badanie pęcherza i cewki moczowej, które w pewnym stopniu pozwala też ocenić gruczoł krokowy;
- USG transrektalne – badanie ultrasonograficzne wykonywane przez odbyt, pozwala dość precyzyjnie ocenić wielkość i zmiany w obrębie prostaty;
- biopsja prostaty – polega na pobraniu fragmentu tkanki gruczołu krokowego w celu potwierdzenia lub wykluczenia raka prostaty;
- badanie urodynamiczne – pozwala zdiagnozować problemy z oddawaniem moczu.
Jak leczyć przerost prostaty? Leczenie naturalne, farmakologia i zabiegi
Obecnie pacjenci mogą korzystać z wielu różnorodnych metod radzenia sobie z tym problemem [9]. W przypadku takiego schorzenia jak przerost prostaty, leczenie jest tak naprawdę kwestią dość indywidualną. Gdy zmiany są jeszcze niewielkie i rozrost gruczołu może się cofnąć, często wystarczy zmienić swoje codzienne nawyki dotyczące diety lub aktywności fizycznej i obserwować prostatę. Jeśli natomiast przerost stercza tego wymaga lekarz może zdecydować o zastosowaniu leczenia farmakologicznego lub przeprowadzeniu mało inwazyjnych zabiegów albo operacji.
To jaka metoda leczenia zostanie wykorzystana zależy między innymi od takich czynników jak:
- wiek pacjenta;
- ogólny rozmiar prostaty;
- intensywność odczuwanych objawów.
Jeśli dolegliwości wywoływane przez to schorzenie nie mają dużego nasilenia i nie utrudniają nam funkcjonowania na co dzień, warto skupić się na mniej inwazyjnych sposobach na to jak zmniejszyć prostatę.
Domowe sposoby i samodzielne formy terapii
Domowe i naturalne sposoby na przerost gruczołu krokowe doskonale sprawdzają się w przypadku pacjentów, u których objawy tego schorzenia nie są nasilone. Wymienione metody to świetna profilaktyka problemów z prostatą, ale także skuteczne rozwiązanie, które pozwala zminimalizować dolegliwości związane z przerostem tego gruczołu.
1. Ziołolecznictwo i naturalne rośliny
Zioła od wieków są wykorzystywane w leczeniu najróżniejszych schorzeń. Dlatego dieta mężczyzn cierpiących na łagodny rozrost gruczołu krokowego również powinna zostać uzupełniona o odpowiednie składniki tego rodzaju [10]. Skuteczne rośliny i zioła na przerost prostaty to między innymi:
- palma sabałowa – ekstrakt z owoców palmy sabałowej zawiera mnóstwo cennych składników (m.in. fitosterole), które z powodzeniem stosowane są w leczeniu objawów BPH. Wyniki badań wskazują, że wyciąg z palmy sabałowej charakteryzuje wysoka skuteczność, na poziomie porównywalnym z terapią finasterydem [11]. Substancje zawarte w palmie sabałowej są jednak lepiej przyswajalne i tańsze, a do tego brak jest jakichkolwiek regularnych przesłanek o powodowanych przez nie skutkach ubocznych (sporadycznie pojawiają się jedynie informacje dotyczące lekkich zaburzeń jelitowo-żołądkowych);
- śliwka afrykańska – substancje w nich zawarte wykazują właściwości ograniczające rozrost gruczołu krokowego. Stosowanie śliwek afrykańskich łagodzi również objawy urologiczne przerostu prostaty, między innymi ograniczając nokturię oraz poprawiając przepływ moczu;
- pokrzywa – substancje zawarte w tej roślinie wykazują właściwości przeciwzapalne, a dodatkowo są w stanie spowolnić rozrost stercza i złagodzić towarzyszące mu objawy [12];
- korzeń maca – roślina ta zawiera substancje pozwalające zmniejszyć zbyt dużą ilości cynku w organizmie, którego nadmiar jak się okazuje ma wpływ na rozrost gruczołu krokowego [13]. Dzięki temu korzeń maca może zatrzymać rozrost stercza oraz zredukować jego rozmiar.
2. Nasiadówki i kąpiele
Moczenie okolic gruczołu krokowego podczas kąpieli lub nasiadówki może przynieść ulgę pacjentom zmagającym się z objawami przerostu prostaty. Ciepła woda pozwala rozluźnić mięśnie miednicy, natomiast zimna niweluje ból oraz redukuje obrzęk.
Oczywiście do kąpieli lub nasiadówki warto dodać zioła sprzyjające zdrowej prostacie lub znaną ze swoich cennych właściwości sól Epsom. Do dużej miski wystarczy wlać bardzo ciepłą wodę, a następnie dodać do niej garść soli Epsom. Po jej rozpuszczeniu siadamy w misce na około 10-15 minut.
3. Ćwiczenie mięśni Kegla
Mięśnie Kegla to po prostu mięśnie dna miednicy, których wyćwiczenie może przynieść mężczyznom wiele korzyści. Silne mięśnie Kegla poprawiają nasze życie erotyczne, ale pozwalają też w pełni kontrolować oddawanie moczu, co bywa problemem u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego.
Takie ćwiczenia są bardzo proste i możemy je wykonywać praktycznie wszędzie. Polegają one na mocnym zaciskaniu mięśni dna miednicy, tak samo jak robimy to, gdy chcemy zatrzymać oddawanie moczu. Utrzymujemy napięcie mięśni przez 5 sekund, następnie rozluźniamy je, odpoczywamy przez 5 sekund i powtarzamy ćwiczenie. Taki trening wykonujemy w 3 seriach po 10 powtórzeń. Najlepiej jeśli będziemy go powtarzać 4 razy dziennie każdego dnia.
Środki farmakologiczne i leki na przerost prostaty
Jeśli domowe sposoby radzenia sobie z dolegliwościami ze strony prostaty nie przynoszą ulgi lub objawy są zbyt nasilone lekarz może zdecydować o zastosowaniu leczenia farmakologicznego. Obecnie jest to najczęściej wykorzystywana metoda leczenia tego typu schorzeń. Pacjenci przede wszystkim przyjmują preparaty ułatwiające przepływ moczu oraz leki na zmniejszenie przerostu gruczołu krokowego lub też ich kombinacje [14]. W sytuacji, gdy powiększenie prostaty jest efektem infekcji, lekarz może też przepisać pacjentowi odpowiedni antybiotyk. W związku z tym, najczęściej stosowane w farmakologii leki na rozrost gruczołu krokowego to:
1. Alfa blokery (leki blokujące receptory alfa)
Są to preparaty, które pozwalają rozluźnić mięśnie szyjki pęcherza moczowego oraz mięśnie gładkie stercza, w miejscu jego połączenia z pęcherzem [15]. W efekcie nacisk prostaty na cewkę moczową zmniejsza się, dzięki czemu znacząco poprawia się przepływ moczu u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego. Leki te przynoszą najlepsze rezultaty u mężczyzn z wciąż niewielkim rozrostem stercza. Ich zaletą jest fakt, iż w większości przypadków są one dobrze tolerowane przez organizm.
Często stosowane alfa blokery to między innymi:
- doksazosyna;
- alfuzosyna;
- terazosin;
- tamsulosyna .
U niektórych pacjentów alfa blokery mogą powodować pewne skutki uboczne. Mogą być to zaburzenia wytrysku, bóle i zawroty głowy, nadmierne zmęczenie, omdlenia i bardzo rzadko duszności.
2. Leki hormonalne
Zmniejszenie stężenia niektórych hormonów w męskim organizmie może spowodować redukcję przerostu prostaty. Zastosowane w leczeniu tego schorzenia leki hormonalne przede wszystkim blokują produkcję DHT – męskiego hormonu wytwarzanego w gruczole krokowym, który przyczynia się do powiększania się stercza [16].
Leki hormonalne najczęściej stosowane w leczeniu przerostu prostaty to:
- finasteryd;
- dutasteryd .
Wśród skutków ubocznych, które mogą wywoływać tego typu preparaty należy wymienić obniżenie libido, zaburzenia wytrysku, zawroty głowy oraz obrzęk stóp.
3. Terapia łączona
Połączenie alfa blokerów oraz leków hormonalnych przede wszystkim pozwala polepszyć efekty leczenia. Dzięki zastosowaniu takiej terapii u pacjenta można nie tylko złagodzić dolegliwości ze strony układu moczowego, ale również zmniejszyć zbyt duży gruczoł krokowy. Rezultaty podjętego leczenia są więc lepsze, a przy tym szybciej widoczne.
W terapii tego typu najczęściej łączy się:
- dutasteryd z tamsulosynaą;
- finasteryd z doksazyną.
U pacjentów, u których stosowana jest terapia łączona mogą wystąpić skutki uboczne typowe dla alfa blokerów, jak i leków hormonalnych.
4. Antybiotyki
W przypadku niektórych mężczyzn zwiększający się rozmiar gruczołu krokowego może być skutkiem infekcji bakteryjnej. Stosowane wówczas leki na przerost prostaty na receptę to antybiotyki, które pomagają wyeliminować bakterię, zatrzymać ich rozwój oraz zmniejszyć stan zapalny. Oczywiście zanim lekarz przepisze pacjentowi odpowiednie tabletki, przeprowadzane są stosowne badania, które potwierdzają zakażenie bakteriami.
Mało inwazyjne zabiegi i operacja chirurgiczna
Wykonanie wybranych zabiegów lub operacji zaleca się w przypadku pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów lub nasilenie objawów jest już bardzo duże. Takie rozwiązania stosuje się też u mężczyzn z kamieniami w układzie moczowym oraz w sytuacji, gdy u pacjenta pojawia się krwiomocz.
Wykorzystywane wówczas metody leczenia to między innymi:
1. Przezcewkowe nacięcie prostaty
Zabieg TUIP to małoinwazyjna metoda chirurgicznego leczenia przerostu stercza [17]. Dzięki technice endoskopowej potrzebne narzędzia wprowadzane są przez cewkę moczową pacjenta i przy ich pomocy nacinany jest gruczoł krokowy. W efekcie rozchodzi się on na boki i przestaje uciskać cewkę moczową, a to pozwala na przywrócenie przepływu moczu z pęcherza, złagodzenie zakażenia oraz zniwelowanie zaburzeń erekcji. Tego typu operacja przerostu stercza jest zalecana u pacjentów, u których gruczoł nie ma jeszcze zbyt dużych rozmiarów. Zabieg trwa około pół godziny i wymaga krótkiej hospitalizacji, zazwyczaj do 2 dni.
2. Waporyzacja prostaty
Zabieg waporyzacji prostaty (w skrócie PVP) to niszczenie tkanki gruczołu krokowego powodującej niedrożność dróg moczowych przy użyciu lasera zielonego [18]. Jest to małoinwazyjny zabieg laserem, który wprowadza się do cewki moczowej za pomocą cystoskopu. Bardzo ważne jest w tym przypadku to, iż metoda ta nie powoduje krwawienia. Takie laserowe leczenie prostaty stosuje się przede wszystkim u pacjentów, u których rozrost stercza jest niewielki lub średni.
3. Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego
U pacjentów, u których występuje łagodny przerost prostaty, operacja może polegać na przezcewkowym usunięciu nadmiaru gruczołu krokowego. Zabieg ten (w skrócie TURP) jest małoinwazyjny, a przy tym przynosi bardzo dobre i długotrwałe rezultaty. Dzięki usunięciu części stercza zmniejsza się ucisk na cewkę moczową i możliwe jest swobodne opróżnianie pęcherza. TURP to standardowe rozwiązanie przy przeroście stercza, które wybierane jest przez lekarzy najczęściej. Resekcja prostaty przeciętnie trwa 30-60 minut, a pacjenci są hospitalizowani przez 2-3 dni po zabiegu.
Powikłania, które mogą wystąpić w wyniku przeprowadzenia zabiegu to m.in. zaburzenia libido, wytrysk wsteczny oraz infekcje układu moczowego.
4. Zabieg HIFU
W leczeniu łagodnego przerostu prostaty zastosowanie znalazły również ultradźwięki. Metoda HIFU jest obecnie najnowocześniejszym i najbardziej zaawansowanym rodzajem terapii, która jest dedykowana leczeniu nowotworu stercza. Zakłada ona użycie fal ultradźwiękowych o wysokiej energii, które wywołują w tkance efekt cieplny i doprowadzają do jej zniszczenia. Dzięki HIFU tkanka nie musi być zatem nacinana, aby przestała uciskać cewkę moczową.
5. Elektroresekcja prostaty
Zabieg elektrosekcji gruczołu krokowego (w skrócie TUVP) jest przeprowadzany endoskopowo. Metoda ta zakłada wykorzystanie prądu elektrycznego w celu zniszczenia nadmiaru tkanki w obrębie prostaty [18]. Dodatkowo, powstałe w trakcie zabiegu ciepło uszczelnia naczynia krwionośne, co mniejsza ryzyko wystąpienia krwawienia. Terapii tej poddawani są głównie pacjenci z większych rozmiarów gruczołem krokowym.
Rokowania i skuteczność leczenia. Czego można spodziewać się po kuracji?
Stosowane w leczeniu przerostu prostaty metody są z reguły małoinwazyjne i nie wymagają pozostawania w szpitalu przez dłuższy czas. Mimo to, powrót do pełnej sprawności może zająć pacjentom od 4 do nawet 16 tygodni w cięższych przypadkach [19]. W tym czasie należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, aby nie zniweczyć efektów przeprowadzonych zabiegów. Aby maksymalnie przyśpieszyć czas rekonwalescencji warto skorzystać z wymienionych powyżej domowych sposobów na zadbanie o gruczoł krokowy. Powinniśmy także ograniczyć niektóre aktywności, z intensywnym wysiłkiem fizycznym na czele. Długodystansowa jazda rowerem, pływanie, bieganie czy podnoszenie ciężarów muszą więc zaczekać.
Zdrowie pacjentów po przeprowadzonych zabiegach na przerost stercza zazwyczaj wyraźnie się poprawia [20]. U niektórych z nich mogą się jednak pojawić tymczasowe skutki uboczne takich terapii. Zwykle są to nagłe infekcje, sporadyczne krwawienie, problemy z libido i erekcją, nietrzymanie moczu albo ból podczas mikcji. Z reguły dolegliwości te jednak w końcu mijają. Większość pacjentów nie zgłasza też występowania długofalowych skutków ubocznych. Sporadycznie zdarzają się przypadki, gdy u mężczyzn utrzymuje się na przykład odczuwanie mniejszej przyjemności z orgazmu albo wytrysk wsteczny.
Możliwe powikłania i ryzyko skutków ubocznych
Przerost stercza oraz związane z tym schorzeniem leczenie, mogą u niektórych pacjentów prowadzić do pewnych powikłań. Możliwe komplikacje u mężczyzn cierpiących na łagodny rozrost gruczołu krokowego to między innymi:
- infekcje dróg moczowych;
- kamienie w drogach moczowych, które z kolei mogą prowadzić np. do infekcji, podrażnień, pojawienia się krwi w moczu;
- uszkodzenie nerek lub pęcherza;
- nagła niezdolność do oddawania moczu, która może powodować wszystkie pozostałe powikłania (czasem pojawia się potrzeba użycia cewnika do odprowadzenia moczu).
Podsumowanie – czyli co robić po zakończonym leczeniu?
Łagodny przerost prostaty jest schorzeniem, które rozwija się stopniowo. Jeśli więc nie chcemy dopuścić do jego zaawansowania, powinniśmy bacznie obserwować swój organizm i reagować, gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy. Mężczyźni po 45. roku życia powinni również regularnie zgłaszać się na profilaktyczne badanie gruczołu krokowego raz w roku. Warto oczywiście stosować też domowe sposoby na dbanie o dobrą kondycję stercza, takie jak chociażby dodanie odpowiednich ziół do swojej diety. A w sytuacji, gdy konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego, pamiętajmy o tym, by zawsze stosować się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania leków oraz by przyjąć wszystkie ich dawki, nawet jeśli wcześniej poczujemy poprawę. Nie bójmy się też poddawać zabiegom na rozrost stercza, gdyż ich efekty mogą nam przynieść ogromną ulgę.
Bibliografia i przypisy
Aby rozwinąć spis źródeł, naciśnij tutaj.- [1] – http://www.asiaandro.com/Abstract.asp?doi=10.1038/aja.2012.127
- [2] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28757771/objawy uklad moczowy
- [3] – Herbert Lepor, MD ; Evaluating Men with Benign Prostatic Hyperplasia ; Department of Urology, New York University School of Medicine, New York, NY
- [4] – lek. med. Ireneusz Ostrowski ; Łagodny rozrost stercza – zagadnienia wybrane, część I. Patogeneza i epidemiologia ; Oddział Urologii Szpitala Specjalistycznego w Puławach
ordynator oddziału: dr n. med. Janusz Ciechan, Przegląd Urologiczny, 2006/5 (39) - [5] – https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0090429503000451
- [6] – https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2214388217300553
- [7] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22792684/ nowotwor a bph
- [8] – https://bmcfampract.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12875-018-0765-y badanie rektalne
- [9] – http://tau.amegroups.com/article/view/30514/26263
- [10] – https://journals.lww.com/md-journal/Fulltext/2019/01040/Herbal_medicine_for_benign_prostatic_hyperplasia_.74.aspx
- [11] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476047/ palma
- [12] – https://sites.kowsarpub.com/ircmj/articles/15748.html
- [13] – https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/193496/
- [14] – https://link.springer.com/article/10.1007/s00120-015-0011-3
- [15] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2213889/
- [16] – https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11934-001-0065-1
- [17] – M. Marszalek, A. Ponholzer, M. Pusman, I. Berger, S. ; Transurethral resection of prostate ; Madersbacher Eur Urol Suppl 2009; 8:504-512
- [18] – Emilia Pawłowska-Krajka ; Nowości w małoinwazyjnym leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) ; Przegląd Urologiczny, 2012/4 (74)
- [19] – http://ceju.online/journal/2011/nocturia-tamsulosin-zolpidem-benign-prostatic-hyperplasia-131.php
- [20] – http://www.ijp-online.com/article.asp?issn=0253-7613;year=2011;volume=43;issue=1;spage=6;epage=12;aulast=Dhingra