Kolor spermy. Jaki jest prawidłowy? Co może oznaczać zielona, brązowa lub żółta barwa nasienia?

Jaki jest prawidłowy kolor spermy? Co inne kolory nasienia mówią o Twoim zdrowiu

Kolor spermy może nieco się różnić pomiędzy mężczyznami, a dodatkowo zmienia się on wraz z wiekiem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nagle zauważymy u siebie zupełnie inny niż zwykle kolor nasienia. Może być to wówczas brunatna, żółta, zielona czy wręcz całkowicie przezroczysta sperma. U mężczyzn pojawia się wówczas ogromny niepokój o ich zdrowie oraz płodność, która według wielu panów świadczy przecież o ich męskości. Na szczęście w większości przypadków nie jest to powód do obaw, ale warto wiedzieć jakie są najczęstsze przyczyny takich anomalii.

Spis treści:

  1. Czy kolor spermy może wskazywać na stan naszego zdrowia?
  2. Jaki jest prawidłowy kolor nasienia i od czego on zależy?
  3. Co może oznaczać zielona lub żółta barwa spermy?
  4. Na co mogą wskazywać odcienie czerwieni i brązowy kolor nasienia?
  5. Co zrobić, jeżeli sperma zmieniła swój naturalny kolor? Przede wszystkim nie panikuj!

Co kolor spermy może mówić o Twoim zdrowiu?

Na kolory spermy u różnych mężczyzny wpływa tak naprawdę wiele czynników. Są to zarówno geny oraz wiek, jak i ogólny stan zdrowia oraz rodzaj codziennej diety. Ale jaki kolor powinna mieć sperma u zdrowego mężczyzny? Uznaje się, że prawidłowy kolor nasienia to barwa pomiędzy bielą a szarością. Z kolei właściwa konsystencja spermy powinna przypominać dość rzadką galaretę.

Kiedy u mężczyzny, u którego pojawia się dziwny kolor spermy objawy dodatkowe nie występują, z reguły nie ma się czym martwić. W większości przypadków jest to tymczasowa zmiana i wszystko samoistnie wraca do normy w krótkim czasie. Dobrze jest jednak wiedzieć, jakie czynniki wpływają na inny kolor spermy. W niektórych przypadkach ta niewinna dolegliwość może być objawem poważnej choroby i wskazywać na rozwój niepożądanego stanu.

Jak wygląda prawidłowy kolor spermy?

Za prawidłowy kolor spermy u zdrowej osoby uznaje się barwę biało-szarą. Zazwyczaj nie jest to więc szczególnie przezroczysty kolor, ale struktura nasienia jest stosunkowo czysta, przypominająca mleko o lekko galaretowatej strukturze.

Typowy skład spermy [1] to między innymi takie substancje jak białka, minerały, enzymy, hormony, woda i plemniki. Wytwarza je zarówno gruczoł krokowy, jak i pęcherzyki nasienne, gruczoł opuszkowo-cewkowy czy cewka moczowa. Substancje, od których zależy to jaki kolor ma sperma to miedzy innymi:

  • sód;
  • cynk;
  • potas;
  • enzymy rozdzielające białka;
  • lipidy;
  • kwas cytrynowy;
  • kwas fosfatazy;
  • wapń;
  • magnez.

Co może oznaczać barwa zielona lub żółta sperma?

Barwa zielona i żółta sperma

U większości mężczyzn kolor spermy żółty lub zielonkawy może być związany z ich nawykami, obecnością moczu w nasieniu czy chorobami w obrębie układu moczowo-płciowego. Warto też pamiętać, że kolor nasienia może się zmieniać wraz z wiekiem. Z jakich powodów sperma zmienia więc swoją barwę na odcienie żółci i zieleni?

1. Mocz w nasieniu

W związku z tym, że zarówno mocz, jak i nasienie pokonują tą samą drogę przez cewkę moczową, może dojść do zmieszania się spermy z resztkami moczu. Zwłaszcza, gdy wytrysk nasienia następuje krótko po mikcji. Wówczas przez to, że obecny jest mocz w spermie może ona mieć bardziej żółtawy kolor.

2. Rzadki wytrysk

Zmiana koloru nasienia może dotyczyć okresu, gdy do wytrysku dochodzi stosunkowo rzadko. W takiej sytuacji, gdy w końcu następuje ejakulacja przez cewkę moczową przechodzi znacznie większa ilość nasienia. W takich przypadkach statystycznie odkłada się w niej również więcej moczu. Dlatego podczas wytrysku jego resztki mieszają się z nasieniem, co daje żółty kolor spermy.

3. Zmiana nawyków żywieniowych

Część spożywanych przez nas produktów może zawierać substancje, które po nawet niedługim czasie mogą sprawiać, że po wytrysku widoczna będzie żółta barwa spermy [2]. Mogą być to pokarmy zawierające chociażby siarkę albo po prostu żółte barwniki. Produkty, które mogą dawać taki efekt to na przykład:

  • kurkuma;
  • cebula;
  • czosnek;
  • szparagi.

4. Leukocytospermia

Gdy w nasieniu mężczyzny zostanie stwierdzona zbyt duża ilość białych krwinek może to wynikać ze stanu zapalnego lub choroby autoimmunologicznej. Objawem tego schorzenia bywa żółta sperma, ale również takie dolegliwości jak nadmierne zmęczenie, gorączka, ból przy oddawaniu moczu oraz tkliwość ciała [3].

5. Zapalenie prostaty

Kiedy bakterie z układu moczowego trafiają również do prostaty wówczas w jej obrębie rozwija się stan zapalny. W związku z tym, że gruczoł krokowy jest odpowiedzialny za produkcję płynu, z którym następnie miesza się nasienie [4], bakterie znajdujące się w prostacie również do niego trafiają. W rezultacie u mężczyzny pojawia się żółta, żółtozielona lub zielona sperma.

Inne objawy świadczące o rozwoju stanu zapalnego to gorączka, nadmierne zmęczenie, problemy z oddawaniem moczu, ból w lędźwiach i przedwczesny wytrysk .

6. Żółtaczka

Bilirubina to produkt uboczny powstający w wyniku rozpadu hemoglobiny. Substancja ta powinna być następnie rozłożona przez wątrobę, ale jeśli się tak nie dzieje wówczas mówimy o żółtaczce. Kiedy w wyniku choroby stężenie bilirubiny we krwi rośnie, może to wpływać na żółtawe zabarwienie nasienia mężczyzny [5].

Pozostałe objawy świadczące o żółtaczce to również zżółknięta skóra oraz białka oczu, ciemniejszy niż zwykle mocz, gorączka i bóle kolkowe.

Na co może wskazywać barwa pomarańczowa, różowa, czerwona lub ciemno brązowa sperma?

Barwa czerwona i brązowy kolor nasienia

Taka paleta kolorów może występować u mężczyzn stosunkowo często. Od czego zależy więc tak szczególne zabarwienie nasienia? Jest ono zwykle związane z tym, że z jakichś powodów u mężczyzny pojawia się krew w spermie. Przyczyny tego mogą być związane z naszym życiem erotycznym, chorobami lub różnego typu zabiegami.

1. Badania lub zabiegi w obrębie układu moczowego

Zabiegi przeprowadzane w obrębie układu moczowego i rozrodczego mężczyzny (np. wazektomia) mogą spowodować, że u pacjenta pojawi się czerwona sperma. W większości przypadków jednak krwiste zabarwienie nasienia jest rezultatem biopsji, czyli inwazyjnego badania, w trakcie którego z kilku miejsc pobierane są tkanki prostaty. Może wówczas wystąpić mikro krwawienie, z powodu którego krew dostaje się do przewodów wytryskowych i miesza się z płynami z prostaty.

W sytuacji, gdy wyciek krwi jest niewielki i stosunkowo świeży, u pacjenta widoczna jest różowa sperma. Gdy krwi jest więcej, zazwyczaj obserwuje się czerwone nasienie, a gdy dodatkowo krew zalegała przez jakiś czas w przewodach wówczas po wytrysku możemy dostrzec nasienie koloru brązowego.

2. Nazbyt intensywny stosunek

Powodem tego, że u mężczyzny pojawi się różowa lub pomarańczowa sperma może być również podrażnienie lub uszkodzenie tkanek. Do takich sytuacji dochodzi chociażby podczas zbyt intensywnego stosunku lub masturbacji, ale także w momencie, gdy mężczyzna stosuje techniki wydłużania stosunku poprzez wielokrotne wstrzymywanie wytrysku. Nie powinno to jednak wzbudzać niepokoju, gdyż taka dolegliwość mija zazwyczaj samoistnie w krótkim czasie.

Należy też wspomnieć, że bardzo częste zbliżenia intymne wpływają na zmniejszanie się ilości spermy u mężczyzny. A dodatkowo obserwuje się wówczas kolor spermy przezroczysty.

3. Choroby weneryczne

Każda osoba, która często zmienia partnerów seksualnych powinna odpowiednio zabezpieczać się przed każdym stosunkiem, aby nie zarazić się chorobą weneryczną. Takie schorzenia jak opryszczka, rzeżączka czy chlamydia mogą zniszczyć nasze zdrowie, ale również wpływać na pojawienie się krwi w nasieniu [6], w wyniku czego obserwujemy następnie brązowy kolor spermy.

Inne objawy tego typu chorób to również ból i obrzęk jąder, pieczenie podczas mikcji, nadmierne osłabienie, wydzielina z penisa o brzydkim zapachu .

4. Infekcja prostaty

Kiedy w obrębie gruczołu krokowego rozwija się infekcja, jednym z jej objawów może być brązowa wydzielina w spermie. Jest to rezultat uszkodzenia tkanek prostaty, co zdarza się zwłaszcza w przypadku zaawansowanej, nieleczonej infekcji [7].

Inne dolegliwości świadczące o infekcji to ból podczas oddawania moczu, ciągłe parcie na pęcherz, ból w trakcie wytrysku i w rzadkich przypadkach zatrzymanie moczu .

5. Zbyt wysokie ciśnienie krwi

U mężczyzn z wysokim ciśnieniem krwi bardzo często dochodzi do pogorszenia przepustowości żył oraz tętnic. W efekcie pojawiają się uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz krew w obrębie układu moczowego i rozrodczego [8]. Finalnie z tego powodu po wytrysku sperma może mieć brunatny kolor.

6. Kamica układu moczowego

Kamienie nerkowe lub inaczej moczowe to złogi tworzące się z substancji chemicznych składających się na mocz. Powstają one w nerkach, następnie przesuwają się wzdłuż moczowodu. Jeśli są zbyt duże mogą powodować podrażnienia i uszkodzenia tkanek. Wówczas krew dostaje się do cewki moczowej i miesza się z nasieniem, przez co po wytrysku mężczyzna widzi ciemny kolor spermy.

W kamicy układu moczowego mężczyzna może odczuwać również takie objawy jak bardzo silny ból, który nie pozwala normalnie funkcjonować, gorączkę, ból w dole pleców, brzydki zapach moczu oraz nudności i wymioty.

7. Nowotwór w obrębie układu moczowego

Krew w nasieniu i co za tym idzie również ciemna sperma, mogą być też objawem nowotworu rozwijającego się w prostacie, jądrach lub najądrzach. Zmiany struktury tkanek mogą wówczas uszkadzać naczynia krwionośne i powodować krwawienie.

Dolegliwości wskazujące dodatkowo na nowotwór to ból i tkliwość jąder, wyczuwalne grudki na jądrach, bóle brzucha i pleców oraz bóle w pachwinach .

8. Azoospermia wywołana metalami ciężkimi

Jeśli u mężczyzny pojawia się czarna sperma może być to objawem azoospermii, czyli braku plemników w nasieniu. W tym przypadku nie wynika to jednak z obecności krwi w nasieniu, ale z występowania metali ciężkich w surowicy. Badania wskazują bowiem na potencjalną zależność pomiędzy taką zmianą zabarwienia spermy a platyną, ołowiem, manganem czy niklem [9]. Metale te wtedy znajdują się najbliższym środowisku mężczyzny lub w pożywieniu, które spożywa.

9. Uszkodzenie rdzenia kręgowego

U pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego również pojawia się brązowa sperma. W nasieniu mężczyzn z tym objawem nie znajduje się jednak krwi. Przyczyny takiego nietypowego zabarwienia spermy nie są więc do końca poznane, ale wiąże się je z nieprawidłowym działaniem pęcherzyków nasiennych [10].

Co zrobić jeżeli barwa nasienia ulegnie zmianie?

Nie ma wątpliwości co do tego, że nagła zmiana zabarwienia spermy wzbudza niepokój. Jak będzie nas jednak uspokajał każdy urolog, brązowy kolor nasienia, żółty, zielony czy czerwony, wcale nie muszą wzbudzać naszych obaw. Takie zmiany pojawiają się u wszystkich panów przynajmniej raz w ciągu ich życia i jeśli nie dają żadnych innych objawów, wystarczy je obserwować.

Istnieją pewne nawyki, które w pozytywny lub negatywny sposób mogą wpływać na nasienie i jest to między innymi:

  • odpowiednia dieta;
  • prawidłowa częstotliwość stosunków seksualnych;
  • regularna aktywność fizyczna;
  • właściwa ilość wypijanych codziennie płynów;
  • ograniczenie lub rezygnacja z używek (m.in. z alkoholu i papierosów).

Nasz tryb życia i wiek wpływają na jakość i kolor męskiego nasienia, co nie powinno nas niepokoić [11]. W sytuacji, gdy dolegliwość ta utrzymuje się przez więcej niż 3 tygodnie i występują również inne niepokojące objawy (m.in. gorączka, tkliwość, ciężkość i ból w obrębie moszny lub penisa, a także ból i problemy z oddaniem moczu czy obrzęk okolic intymnych) powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Bibliografia i przypisy

Aby rozwinąć spis źródeł, naciśnij tutaj.
  1. [1] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279008/table/benign-prstate-dsrdr.colourwhit/
  2. [2] – https://academic.oup.com/humrep/article/27/10/2899/751651
  3. [3] – http://ceju.online/journal/2018/Leukocytospermia-CASA-sperm-DNA-FISH-1724.php
  4. [4] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279291/
  5. [5] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279160/
  6. [6] – https://ecerm.org/journal/view.php?doi=10.5653/cerm.2017.44.4.207
  7. [7] – https://wjmh.org/DOIx.php?id=10.5534/wjmh.2015.33.2.103
  8. [8] – https://www.panafrican-med-journal.com/content/article/20/326/full/
  9. [9] – https://link.springer.com/article/10.1007/s10815-018-1236-z
  10. [10] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10520571/
  11. [11] – https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1557988316669045

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ninety six ÷ thirty two =